Żywy Dawca Nerki Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus WUM
Żywy Dawca NerkiKlinika Chirurgii Ogólnej i TransplantacyjnejSzpital Kliniczny Dzieciątka Jezus WUM

Żywy dawca nerki - podstawowe informacje na temat transplantacji nerki od żywego dawcy spokrewnionego

Przeszczepienie nerki od żywego dawcy jest najlepszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia schyłkowej niewydolności nerek. Pozwala chorym wrócić do normalnego życia oraz pełnej aktywności społecznej i zawodowej. 

Przeszczepienie nerki daje możliwość chorym na schyłkową niewydolność nerek nie tylko uwolnienia  się od dializ, ale nawet uniknięcia dializoterapii w przypadku wykonania tzw. przeszczepiania wyprzedzającego.

Pierwsze wykonane na świecie przeszczepienie nerki było przeszczepieniem od żywego dawcy.

Liczba chorych na schyłkową niewydolność nerek stale rośnie i jest znacząco większa od liczby narządów od dawców zmarłych. Przeszczepienie nerki od dawcy żywego stanowi 45% wszystkich przeszczepień nerki na świecie i pozwla nie tylko skrócić czas oczekiwania na narząd, ale dla wielu biorców jest szansą na uratowanie życia.

W 2013 roku z ok. 18 tyś. osób dializowanych tylko 2565 osób było zgłoszonych na Krajową Listę Oczekujących na przeszczepienie. Niestety niewystarczająca liczba przeszczepień nerek (1134 w 2013 r.) spowodowała, że w 2013 roku 59 osób oczekujących na przeszczepienie zmarło nie doczekawszy transplantacji.

Pobranie nerki do przeszczepienia nie powoduje pogorszenia stanu zdrowia dawcy. Mogą wrócić do pełnej aktywności już kilka tygodni po donacji.

Potencjalni dawcy przed zakwalifikowaniem do zabiegu przechodzą dokładną procedurę kwalifikacyjną w naszym ośrodku. Pod okiem specjalistów przeprowadzane są bardzo szczegółowe badania. Dawca musi być osobą zupełnie zdrową. 

W Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus zabiegi pobrania nerki od żywego dawcy przeprowadza się metodą małoinwazyjną - laparoskopową.

Technika stosowana w naszym ośrodku - zewnątrzotrzewnowa laparoskopia z ręczną asystą - pozwala na zminimalizowanie ryzyka powikłań, a także pozwala dawcy na szybki powrót do pełnej aktywności z bardzo dobrym efektem kosmetycznym po zabiegu. 

Wszyscy dawcy operowani w naszej Klinice objęci są w pełni bezpłatnym programem opieki. W wyznaczonych terminach przeprowadzamy badania kontrolne, a w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych służymy pomocą.

 

 

Grupa krwi nie musi być identyczna, musi być zgodna jak na slajdzie powyżej, czynnik Rh nie ma znaczenia.

 

 

Wszystkich pacjentów z niewydolnością nerek, którym bliscy nie mogą oddać nerki z powodu niezgodności grup krwi lub z powodów immunologicznych zapraszamy do zgłaszania się do naszej Kliniki telefonicznie, mailem lub przez formularz kontaktowy.

 

 

 

Nerki przeszczepione od żywych dawców charakteryzują się lepszą funkcją i działają dłużej niż te przesczepione od dawców zmarłych.

Kontakt

Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus WUM

Telefon: +48 608 644 409

Fax: +(48) 22 502 21 88

E-mail: aleksandra.koordynacja@onet.pl

Ostatnie aktualności

 

Współpraca z RISK made in Warsaw

Sesja HAPPY RED zorganizowana przez RISK made in Warsaw - kolektyw projektantek mody założony przez Antoninę Samecką i Klarę Kowtun, do których w 2015 roku dołączyła wspólniczka - Dorota Sajewicz - która do przeszczepienia nerki od dawcy zmarłego w okresie przeddializacyjnym została zakwalifikowana przed dr Jolantę Gozdowską z Kliniki Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych WUM. Dzięki współpracy z dziewczynami, 10 złotych

https://www.facebook.com/riskmadeinwarsaw/?fref=ts

W 2016 roku przeprowadziliśmy w naszej Klinice 14 zabiegów przeszczepienia nerki od żywego dawcy.

 

W 2015 roku 22 zabiegów przeszczepienia nerki od dawców żywych

Dnia 2 października Minister Zdrowia wręczył odznaczenia "Zasłużony Dawca Przeszczepu", przyznawane żywym dawcom nerki. Odznaczeni zostali "nasi" dawcy między innymi: Pani Klaudia Skierska i Magdalena Woźniczka.

Gratulujemy!

Serial " Lekarze" w promocji przeszczepiania nerek od żywych dawców.

W studiu Dzień Dobry TVN prof. dr hab. n. med. Artura Kwiatkowski i aktor, Wojciech Mecwaldowski opowiadają o przeszczepieniach krzyżowych

Prof. dr hab. n. med. Artur Kwiatkowski, dr n. med. Rafał Kieszek oraz dr n. med. Michał Wszoła wspierają realizację serialu jako konsultanci. 

Wiadomości Polsat o przeszczepieniach krzyżowych:

www.facebook.com/photo.php?v=4456520028052

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© Rafał Kieszek