Aspekty psychologiczne

Czas na świadomą decyzję
Proces kwalifikacji żywego dawcy nerki zawiera kilka kluczowych etapów. Wraz z pozytywnym przejściem każdego z nich potencjalny dawca jest teoretycznie bliżej zabiegu transplantacji. Warto zadać sobie jednak pytanie; czy wraz z postępem badań rośnie także świadomość podjętej decyzji?

Doświadczenia kontaktu z pacjentami uczą, że czas kwalifikacji biegnie przeważnie nieco inaczej niż ten odczuwany przez potencjalnego dawcę. Są wśród kwalifikowanych takie osoby, które najchętniej już po stwierdzeniu odpowiedniości grupy krwi byłyby skłonne poddać się operacji. Bez wnikliwych badań, określonych procedurami transplantacyjnymi, jest to oczywiście niedopuszczalne. Wspomnianej grupie potencjalnych dawców takie badania wydają się jednak „ stratą czasu”.
Są też potencjalni dawcy, którzy są zaskoczeni szybkością kwalifikacji. Oczywiście biorą udział w badaniach i spotkaniach stanowiących integralną część procesu. Ale kwalifikacji jest jak gdyby nieco po za nimi. „Czas płynie innym nurtem” niż świadomość potencjalnego dawca.

Nie o samo odbieranie czasu jednak chodzi . Istotą jest znalezienie odpowiedź na pytanie; jak aktywnie wykorzystać czas kwalifikacji? Co zrobić aby podpis pod dokumentem świadomej donacji (czyli dawstwa) był naprawdę świadomy, a nie zagubiony między startą, a płynięciem po za nurtem czasu?

Średni czas kwalifikacji potencjalnego dawcy trwa około 3 miesięcy (przy założenie braku istotnych anomalii medycznych wykrytych podczas badań). To doskonały okres aby poszukać odpowiedzi na trzy pytania jakie powinien zadać sobie potencjalny dawca chcąc podjąć decyzję świadomie:

1. Czy rozumiem w czym biorę udział?
Pytanie dotyczy wiedzy na temat donacji nerki. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, skąd taką wiedzą posiadam. Zasada jest prosta; pewne źródło informacji to jedyne źródło informacji. Do dyspozycji są delegowani do tego eksperci z naszego ośrodka transplantacyjnego, a także nasza strona internetowa. W ramach otwartych spotkań można też porozmawiać z dawcami po przeszczepi. Będąc „uzbrojonym” w taką wiedzę możemy podjąć „walkę” z naszym lękiem czy krążącymi w przestrzeni społecznej stereotypami.

2. Czy jestem w stanie poradzić sobie z aktualną sytuacją i możliwymi scenariuszami po oddaniu nerki?
Pytanie dotyczy posiadanych przez ze mnie zasobów. Należy jednak zwrócić uwagę na szeroki zakres pojęcia „zasób”. Dotyczy to nie tylko poczucia bezpieczeństwa wynikającego z zapewnienia podstawowych potrzeb materialnych. To oczywiście ważne czy absencja w pracy spowodowana donacją wpłynie na stabilność mojej rodziny. Równie ważne jest jednak czy wśród otaczających mnie osób są takie, które będą mogły udzielić mi wsparcia i pomocy. Ważne jest też, jak do tej pory radziłem sobie w sytuacjach wymagających mobilizacji psychicznej.

3. Czemu podejmuję się dawstwa nerki?
Pytania wydaje się być traktowane przez większość potencjalnych dawców jako retoryczne. Przecież ; „kocham”, lub „ osoba biorcy jest mi bardzo bliska”, lub „nie mogę patrzeć jak cierpi”. Odpowiadając na to pytanie warto jednak pokusić się o autorefleksję. To znaczy pogłębić oczywiste odpowiedzi; co to znaczy, że kocham tą osobę, jest mi bardzo bliska lub czy zadaje sobie sprawę jak naprawdę przeżywa ona chorobę . Odpowiedzi nie zawsze są tak jednoznaczne.

Poszukiwanie odpowiedzi na powyższe pytania nie mają odstraszać i wzbudzać dramatycznych wątpliwości. Ceną za refleksję w oparciu powyższe pytania jest pogłębiona świadomość swojej decyzji. Czasem może okazać się, że dochodzimy w procesie autorefleksji do zaskakujących wniosków. Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że psychika i tak upomni się „o swoje”. Jeżeli odkryjemy przed sobą już teraz motywy wewnętrzne naszej decyzji mamy gwarancję, że nie zostaniemy nimi zaskoczenia później (np. po przeszczepie). Zyskiem odpowiedzi na pytania jest świadomość. Na świadomą decyzję czeka nie tylko cały zespół kwalifikacyjny. Świadoma decyzja przede wszystkim otwiera drogę do zwiększenia jakości życia zarówno biorcy jak i dawcy.

Nie walczmy więc z czasem kwalifikacji. Wykorzystajmy go na podjęcie świadomej decyzji.

Dr n. hum. Mateusz Zatorski - Wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie i Poznaniu, a także współpracownik Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. Od początku swojej kariery zawodowej łączący dwa światy – medycyny i psychologii. Kształtują to jego sposób patrzenia na człowieka i uprawiania nauki. Zajmujący się psychospołecznymi aspektami transplantacji od kilku lat. Praktycznie (konsultacje z pacjentami i szkolenia dla personelu medycznego) i naukowo (projekty badawcza i publikacje). Stały współpracownik zespołu realizującego ogólnopolski projekt Żywy Dawca Nerki.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.